Ego est

jako organista

| 1 | 2 | 3 |

 

Organy Bazyliki Katedralnej mają 66 głosówNa zdjęciu: Dariusz Sawicki za kontuarem organów Bazyliki Archikatedralnej Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Przez prawie 2,5 roku grałem na tym instrumencie, Białystok 1999 r.

 

"Co  nieco" z historii organów. Na organach Bazyliki Katedralnej widnieje tablica: "Za staraniem i skrzętnością Księdza Kanonika Wilhelma Szwarca Dziekana Białostockiego ufundowany został ten organ z ofiary Marszałka Powiatu Białostockiego Jakóba Sakowicza a wykonany przez Antoniego Szymańskiego w Warszawie w 1908 roku". Po czterdziestu latach od tego czasu w celu rozjaśnienia brzmienia organów firma Stefana Truszczyńskiego z Włocławka rozbudowała instrument dodając 16 głosów. W chwili obecnej organy Katedry Białostockiej posiadają 66 głosów rozmieszczonych na trzech manuałach i klawiaturze nożnej. Są największym instrumentem w obszarze całej północno-wschodniej Polski. O organy w tej świątyni bardzo troszczy się Proboszcz Parafii ks. kan. Antoni Lićwinko. Średnio dwa razy do roku organy są dostrajane, a co kilka lat organy przechodzą generalne strojenie. W roku 1996 organy zostały wyremontowane.

 

W Bazylice Katedralnej  od kilku lat cyklicznie odbywają się koncerty, wymienię tu ostatnio zakończone Czwarte Katedralne Koncerty Organowe, które odbywały się w miesiącach wakacyjnych 1999 roku, jak również koncerty, które zakończyły Ósme Dni Papieskie z okazji XX - lecia pontyfikatu Jana Pawła II w roku 1998. Koncertowali na organach Bazyliki Katedralnej znani europejscy wykonawcy tacy jak Roman Perucki, Maria Terlecka, Magdalena Czajka, Józef Kotowicz i wiele innych osób. Z organów tych korzysta również Akademia Muzyczna w Warszawie (filia w Białymstoku) promując swoich studentów poprzez recitale oraz koncerty dyplomowe. Zajrzyj i zobacz inne kościołyi: | Stary Kościół Farny | Parafia Ducha Świętego |

 

Powrót do strony głównej